1. kolo | 6. 10. 2024 | 11:00
HBC Vosy Liberec HBC Vosy Liberec
6 : 7
HBC Liberec HBC Liberec

Druhé utkání odloženého úvodního kola letošního ročníku ONHLL proti sobě svedlo finalisty ročníku minulého, HBC Vosy Liberec a HBC Liberec. Finálová série roku 2024 čítala kompletní tři zápasy a vyrovnané utkání se čekalo i nyní. Vosy hodlaly napravit zaváhání z prvního zápasu, kdy podlehli 9:11 Staříkům, Lišky zas mohly do utkání jít nabuzeni dominantním vítězstvím 19:5 nad Green Monsters.

Úvod zápasu byl nepřekvapivě opatrný, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu a darovat soupeři vedoucí gól. Brankáři Smetaník Valachym drželi dlouho bezbrankový stav, který prolomil až v čase 09:46 budoucí hráč kola Petr Arlt. Nabuzené Vosy dál dorážely na branku soupeře a vytěžily z toho i druhý gól, po nahrávce Michálka zvýšil na 2:0 Lukáš Erben. I přes snahu hostujících hráčů neskončil v brance domácích za první třetinu ani jeden balonek a na přestávku se tak oba tábory rozešly při vedení Vos.

Nepříliš gólově bohaté utkání trvalo i ve druhé části, kdy opět trvalo celkem dlouhou dobu, než padl první gól. K radosti HBC Liberec se o něj postaral obránce Petr Doubek, který ve snížení proměnil přihrávku Šíra. Tohle píchnutí do vosího hnízda ale vyšlo Lišku poměrně draho, protože hned 80 sekund na to přispěchal s gólem Martin Smetaník a vrátil tak svému týmu dvoubrankové vedení. Hráči HBC Liberec nechtěli být dlouho pozadu a hnali se za vyrovnáním, defenziva domácích ale dlouho odolávala. Do konce druhé periody se ale přeci jen podařilo Liškám ještě jednou snížit zásluhou Štěpána Bořka a třetí část tak mohla začít za stavu 2:3 z pohledu týmu v oranžovém.

Jestliže první dvě třetiny mnoho branek nepřinesly, gólová stavidla třetiny třetí se otevřela naplno hned od samého začátku. Vodopád gólů rozproudil už po 12 sekundách Smetaník a poslal Vosy do náskoku 4:2. Z toho se ale hráči s bodavým hmyzem na prsou radovali pouhopouhých 26 sekund, protože třetí gól hostů dostal do brány Tomáš Janda. Šílená 31. minuta přinesla uklidnění minut budoucích, ale pouze co se skóre týče. Luxusní šanci na vyrovnání odmítli ve 37. minutě Lišky, když nevyužily minutu a půl trvající přesilovku 5 na 3. Co se ale nestalo v početní převaze, dokázali hosté ve vyrovnaném stavu hráčů. Závěrečnou pětiminutovku třetí třetiny začal svým vyrovnávacím gólem Jakub Šír. S tím se nehodlal smířit Arlt, a tak po půl minutce bylo opět vedení na straně Vos. Následně to na hřišti vypadalo, jako by se oba týmy dohodly, že se za účelem zlepšení individuálních statistik hráčů v poli budou střídat ve skórování každou půl minutu. 41:29 a gól Jiřího Duška na 5:5, 42:09 opět Petr Arlt a jeho hattrick, který přiblížil Vosy ke třem bodům. Narůstající tlak HBC Liberec, kteří se hnali za vyrovnáním, explodoval 12 sekund před koncem, když na 6:6 k velkému zklamání výborně hrajících Vos vyrovnal nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu ONHLL Tomáš Beníšek.

Muselo se tak poprvé v této sezoně jít do prodloužení, ve kterém ale kralovali brankáři. Duel Petr Smetaník vs. Adam Valachy tak musel být rozsouzen v závěrečných nájezdech. V těch zvítězil brankář Lišek Valachy, který dostal o gól méně, než jeho sok, proti kterému si rozhodující nájezd připsal Tomáš Janda. Nervydrásající zápas tak rozdělil dva body na účet HBC Liberec a bodík pro HBC Vosy Liberec.

Za stranu domácích je jednoduché označit nejlepším hráčem Petra Arlta, který se díky své bilanci 3+1 stal Hráčem kola. Ze soupisky vítězného týmu třeba vypíchnout Petra Doubka, který hru svého týmu dirigoval z obrany s jedním gólem a třemi asistencemi. HBC Vosy mají příští kolo volno a mohou tak spřádat plány na to, jak se dopracovat k prvnímu letošnímu vítězství, HBC Liberec čeká v třaskavém souboji tým Medvědů, kteří si v prvním zápase sezony poradili s Green Monsters.