..

Historie

..
..

Klub HBC Liberec datuje svůj vznik do roku 2018, kdy pod hlavičkou Hokejbalového spolku Liberec začal fungovat první mládežnický hokejbalový oddíl v Libereckém kraji. Po malých krůčcích se postupně začal hokejbal na severu Čech rozvíjet od pár dětí na prvním tréninku po současných cca 60 členů ve čtyřech mládežnických a dvou seniorských kategoriích.

Prvním významným milníkem bylo uspořádání prvního domácího turnaje 16. června 2018, kdy nastoupili hráči našeho nového klubu proti soupeřům z hokejbalové i hokejové mapy. Oranžovo-černé dresy symbolizující zvíře, které si děti na tréninku vybraly jako své poznávací znamení, tedy lišku, hned zaujaly a hokejbal v Liberci tak mohl naskočit do své první sezony pod hlavičkou Českomoravského svazu hokejbalu.


Po prvních zápasech kategorie přípravky se pro sezonu 2019-2020 zapojily i nové kategorie minipřípravky a také mladších žáků. Přes potíže s nevyhovujícím povrchem našeho hřiště na Františkově jsme se se soupeři prali statečně a mířili za dalšími zkušenostmi s nadějí, že renovace sportovního areálu je již za rohem.

Podpořit snahu o zlepšení podmínek pro malé hokejbalisty i hokejbalistky se rozhodli také sportovní osobnosti z okolí Liberce, ale i mimo něj. Díky iniciativě zejména Martina Smetaníka a dalších libereckých hokejbalistů začal benefiční projekt s názvem Zachraňme Lišky!, který měl za cíl vybrat co nejvíce peněz na rekonstrukci libereckého hřiště. Známí hokejisté, ale také fotbalisté, atleti či zápasníci darovali své hokejky, dresy a další kusy své zápasové výstroje do aukce s výnosem na dobrou věc. Radim Šimek, Patrik Eliáš, Jiří Procházka, Martin Růžička, Ladislav Šmíd, Michal Bulíř, Tomáš Filippi, Jaroslav Vlach, Ondřej Kolář, Roman Will, Radek Duda nebo třeba Petr Vrána, ti všichni a mnoho dalších darovali své vybavení na pomoc libereckému hokejbalu a také díky nim hokejbal v Liberci stále existuje a je na skvělé cestě stát se konkurenceschopným sportem na seznamu libereckých sportovních stálic. Projekt Zachraňme Lišky! vyvrcholil benefičním utkáním výběru All Stars liberecké Oblastní hokejbalové ligy proti Bulda Teamu, který sestavil lídr Bílých Tygrů Liberec Michal Bulíř.


Pomyslné vidle do renovace areálu a dalšího rozvoje nám ale hodila covidová pandemie a s ní spojené omezení pohybu, a tím pádem i sportování. Veškeré lock-downy a zákazy jsme přežili na domácím cvičení s plány od trenérů, z osobních setkání na hřišti se na čas stalo pouze mávání přes kameru. Nedostatky členů ve svých kategoriích jsme v tomto období řešili spojením s nám nejbližším hokejbalovým klubem, Tygry Mladá Boleslav, se kterými jsme vytvořili spojené týmy v kategoriích mladších a starších žáků. 

Kromě mládeže začal fungovat také A-tým mužů v místní Oblastní neregistrované hokejbalové lize, který hned ve svých prvních dvou sezonách ovládl celou soutěž a na konci sezon 2019-2020 a 2020-2021 zvedl nad hlavu pohár pro mistra ligy. Zlatý hattrick překazil v semifinále playoff ročníku 2021-2022 pozdější šampion HBC Vosy Liberec, který tak na chvíli přerušil nadvládu Lišek v ONHLL. Svůj trůn si ale A-tým vzal zpět hned v následujících dvou sezonách, kdy nejprve porazil v roce 2023 tým HBC Medvědi Liberec a následně také o rok později také Vosy a posunul tak svou dosavadní bilanci na čtyři tituly z pěti let v lize.


Posun oproti po-covidovému ročníku 2022-2023 nastal také v mládežnických kategoriích, kde výraznější přísun členů zajistil rozšíření kategorií o mikropřípravku a také vůbec první sezonu seniorského týmu žen. Větší zájem o náš sport zapříčinil také částečnou rekonstrukci areálu, kam přibyl v březnu roku 2023 plastový povrch a nové mantinely, v průběhu sezony také oplocení areálu s vidinou zlepšení podmínek pro rozvoj našich hráčů.

Ročník 2024-2025 začne náš klub s historicky největším počtem kategorií. Od nejmenších liščat v mikropřípravce, přes minipřípravku a přípravku, až po nejstarší mládežnickou kategorii mladších žáků naběhnou hráči HBC Liberec do soutěží pod hlavičkou ČMSHb. Stejně tak tomu bude u kategorie žen, která začne svou první úplnou sezonu v Přeboru žen hraném v systému 3+1. A za kompletací zlatého hattricku vykročí hráči mužského A-týmu v novém ročníku ONHLL. 

Přes menší počet kategorií i hráčů v nich se také několik Lišáků a Lištiček dostalo do výběrů mládežnických reprezentací. V minulosti pronikli na výběry talentované mládeže do 14 let hned v prvních sezonách našeho klubu Jiří Heiland, Šimon Ježek, Michal Lapoš, Antonín Nosek, Vojtěch Šimůnek či Filip Šťastný. V dalších sezonách se do campů a reprezentačních akcí dostaly také dívky z našeho klubu, konkrétně Natálie Hurychová, Barbora Kočvarová, Karolína Špačková a Anna Vodhánělová. V posledních sezonách se počet účastníků repre campů opět zvýšil o jména Štěpán Svoboda, Lukáš Voženílek, Adam Hurych, Jan Dvořák, Jakub Hodač, Tomáš Pechatý a také dvojice sourozenců Marek a Věra Šťástkovi. Právě tito dva posledně jmenovaní a také Vojta Šimůnek zanechali prozatím v reprezentaci největší liščí stopu. Marek je mistrem světa do 16 let z Liberce 2023 a společně s Vojtou také majitel bronzové medaile z kategorie U18 z letošního juniorského šampionátu v Žilině. Pro letošní sezonu jsou už oba borci členy širšího kádru reprezentace U20, přestože věkově patří ještě o kategorii níže. Věrka je díky svému talentu taktéž členkou starší reprezentační kategorie, konkrétně reprezentace dívek do 18 let, ve které si svými góly a výkony říká o velkou pozornost.